Postanowiłam się zabawić w farbowanie włóczki, którą dostałam ostatnio w ramach wymiany. Już o niej wspominałam, że kolorystycznie mi do niczego nie pasuje i że zamierzam coś z tym zrobić.
Wzorem i natchnieniem była mi ta Pani, której blogiem i wyczynami dziewiarskimi zachwycam się od jakiegoś czasu.
Podobają mi się jej cieniowane, niepowtarzalne chusty, wełny i inne cuda.
A ponieważ ostatnio wrzuciła aż 2 notki o tym, jak farbowała wełenki i co z tego wynikło, to wreszcie i ja ruszyłam swoje cztery litery i zabrałam się do roboty.
Ryzyko, że coś sknocę było duże, bo:
a. nigdy nie farbowałam włóczki, tylko szmatki i to w zamierzchłej przeszłości, chyba zaraz po maturze ostatnio (jestem dinozaurem z czasów farbowania pieluch tetrowych i szycia z nich wymyślnych kreacji)
b. jeszcze tak się nie bawiłam, żeby na różne kolory naraz farbować, waliłam sztukę farbowaną po prostu do gara z barwnikiem i tyle
c. włóczka (Kartopu Ruzgar), jest mieszanką o składzie 50% akryl, 50% wełna, a wszędzie piszą, żeby nie farbować akrylu.
Ale do odważnych świat należy.
Pomału skompletowałam wszystko, co potrzeba:
- barwniki do wełny - żółty i róż, firma Barwol - takie z panią na obrazku
- folia spożywcza do oddzielenia każdego z motków w czasie gotowania
- wielki gar do farbowania
- durszlak metalowy do gotowania na parze
- malarska folia ochronna, żeby nie upaprać całej kuchni
- 2 kuwety (pożyczone od kotów, wyszorowane i wyparzone)
- kilka par rękawiczek gumowych
- coś do wymieszania farb
- słoje do rozpuszczenia farbek
- ocet do utrwalenia
7 motków poszło mi migiem. Wszystkie pasma poprzewiązywałam nitką, żeby mi się nie poplątały.
Potem wszystkie pasma włóczki wypłukałam w letniej wodzie z płynem do zmywania. Okazuje się, że ten turkus chyba trochę puszcza kolor, bo woda w zlewie była nieco błękitna.
W międzyczasie zagotowałam wodę i rozpuściłam barwniki w dwóch dużych słoikach - mniej więcej 0,5 litra wody na 1 paczuszkę barwnika. Wymieszałam dokładnie.
Wymoczone i odciśnięte z wody pasma układałam po kolei w kuwecie wyłożonej folią i malowałam kawałek po kawałku, na przemian dwoma kolorami, wykorzystując gazę zamiast pędzla. Niestety - zdjęć z tego etapu nie mam, bo za dużo paprania by było i szkoda mi było ubrudzić aparat.
Nie starałam się też specjalnie, żeby wszystkie motki były tak samo potraktowane.
Wszystkie motki po wymalowaniu zawinęłam w folię spożywczą, skręciłam w rulon i związałam wolne końce folii. I do gara. Na durszlak, gotowanie na parze.
Dwa pierwsze motki gotowały się około 15 minut, po czym nie studząc zaniosłam je do płukania. Kilka płukań w chłodnej wodzie i kilkunastominutowa kąpiel w wodzie z octem. Z pół litra octu na michę wody.
Trzy następne gotowałam znacznie dłużej, bo ze 40 minut, wymagały też znacznie większej liczby płukań, póki woda nie przestała być bardzo kolorowa.
Ostatnie dwa farbowałam pojedynczo i w całości - jeden zanurzyłam tylko w żółtym, a drugi tylko w różowym barwniku, oba na kilkanaście minut. Gotowały się ok. 20 minut i zostawiłam je do stygnięcia. Płukań było mniej, ale za to długo leżały w kąpieli octowej.
Zabawę skończyłam o 4 rano i poszłam spać...
Byłam ciekawa, jak to wyjdzie.
Ponieważ włóczka już sama z siebie ma 2 kolory, więc otrzymałam całkiem ciekawy wynik zabawy.
Oto efekty. Tu wszystkie motki obciekają sobie zgodnie nad wanną.
Po odcieknięciu wywiesiłam do wysuszenia na balkonie. W pełnym słońcu mogłam obejrzeć lepiej rezultaty swojej pracy.
Wyszło zabawnie. Żółty łapie słabiej, róż jest znacznie bardziej "jadowity" i silniej wiąże się z włóczką. Żółty z niebiesko-turkusowym dał dziwny odcień zgniłej zieleni. Róż zgodnie z przewidywaniami na turkusowo-niebieskim dał całkiem przyzwoity fiolet.
Najlepiej ufarbowały się te motki, które gotowały się najdłużej. Najmniej płukania było, jeśli włóczka ostygła powoli.
Oczywiście nie oparłam się pokusie, żeby na dzisiejszym spotkaniu robótkowym nie pokazać swojego "dzieła". Chyba się podobało :)
Znakomita zabawa. Już myślę, co tu następnego farbnąć :D Tym razem prawdziwą, 100-procentową wełną się zajmę, w większym spektrum kolorów. A co!
A drobne plamki z blatu kuchennego dobrze zmył domestos. O. Paznokcie, mimo stosowania rękawiczek, mam w b. interesującego "frencha". Różowego ;)
Włóczki są bajeczne! Oglądane na żywo - zapierają dech w piersi! Gratuluję doboru kolorów.
OdpowiedzUsuńDziękuję za komplementy :)
UsuńI ponawiam zaproszenie do wspólnego farbowania następnych włóczek. W końcu warsztatowo już to mam rozpracowane, więc teraz będzie łatwiej.
Cuuudne niteczki! A w realu jeszcze cudniejsze.
OdpowiedzUsuńDziękuję, że zabrałaś je na dzisiejsze spotkanie.
Pozdrawiam i do zobaczenia:)
A ja to serio odwiedzę Cię któregoś popołudnia i skorzystam ze zwijarki do motków. Bo już nie mogę się doczekać, żeby choć spróbować, jak to w robocie wygląda :)
Usuńzdolna bestia :-D
OdpowiedzUsuńMoże i zdolna, ja tam nie wiem - ale ile to wymaga pasji badawczej i eksperymentatorskiej ;)
UsuńSuper zabawa :)) Popieram :)) Zwłaszcza, jeśli tak piękne kolory wychodzą :))
OdpowiedzUsuńFarbowane niteczki mogłam podziwiać w realu. Kolorki wyszły rewelacyjnie.
OdpowiedzUsuńSuper kolory! Ty to jednak jesteś odważna krejzolka kolorystyczna! :D Ale naprawdę warto. Już się nie mogę doczekać jak będą wyglądały w gotowym wyrobie :).
OdpowiedzUsuńTo całkiem jak ja ;) Też nie mogę się doczekać.
OdpowiedzUsuńJuż niedługo być może zacznę, ale najpierw coś innego, co właśnie mnie pochłania...
Czad! Bajeczne kolory wyszły :)))
OdpowiedzUsuń